9.00 - 17.00 val.
Gyva (atsijungę)
 

Individuali veikla

 
Individuali veikla pagal pažymą: dažniausiai kylantys klausimai
 
Individuali veikla pagal pažymą – tai paprasčiausias ir šiuo metu itin populiarus būdas įteisinti savo veiklą, jeigu ketinate dirbti savarankiškai.
Individualus darbas – tai reguliariai vykdoma tam tikra veikla, siekiant pelno. Pavyzdžiui, galite teikti tam tikras IT paslaugas, pardavinėti rankdarbius, montuoti baldus ir už tai išrašyti sąskaitas.
table-laptop-business-work.jpg

Individualios veiklos registravimas yra labai paprastas. Jums tereikia prisijungti prie VMI savitarnos puslapio per banką ar naudojant elektroninio atpažinimo priemonę ir pateikti prašymą dėl individualios veiklos pažymos išdavimo. Jeigu tokios galimybės neturite, registruoti individualią veiklą galite paskambinę telefonu, nuvykę į VMI būstinę ar nusiuntę užpildytą prašymą registruotu paštu.

Dirbantieji savarankiškai gali pasirinkti iš dviejų savo veiklos įteisinimo būdų – vykdyti individualią veiklą pagal pažymą arba įsigyti verslo liudijimą. Visgi individuali veikla pagal pažymą yra daug populiaresnė, dėl šių esminių skirtumų:
 
 

Individuali veikla pagal pažymą

Verslo liudijimas

Registravimo trukmė

Prašymo pateikimas užtrunka kelias minutes. Veiklą galite pradėti vykdyti iš karto po prašymo įregistruoti individualią veiklą pateikimo

Verslo liudijimas išduodamas per 4 dienas nuo prašymo pateikimo. Veiklą galima pradėti tik gavus verslo liudijimą

Galimos veiklos

Beveik visos veiklos, kurioms nėra būtinybės steigti juridinį asmenį

Tik tam tikros veiklos, kurių baigtinis sąrašas pateikiamas VMI svetainėje

Veiklos vykdymo trukmė

Neterminuota

Minimaliai – 1 diena, maksimaliai – 1 kalendoriniai metai. Galimybė pratęsti verslo liudijimo galiojimą.

Mokesčių mokėjimo tvarka

Mokesčiai mokami tik gavus pajamas

Fiksuotas mokestis mokamas iš anksto nepriklausomai nuo pajamų

Veiklos nutraukimas

Pateikiant prašymą VMI

Pateikiant prašymą VMI

 

 
Pagrindiniai individualios veiklos privalumai lemiantys jos didesnį populiarumą prieš verslo liudijimą, visų pirma yra platesnis veiklos rūšių sąrašas bei galimybė veiklą pradėti vykdyti iš karto po prašymo pateikimo. Turėdami verslo liudijimą, turėsite sumokėti fiksuotą mokestį už veiklos vykdymą, nepriklausomai nuo to, ar iš tos veiklos gausite kokių nors pajamų. Vykdant individualią veiklą pagal pažymą, mokesčius mokėsite tik tuomet, jeigu gausite pajamų. Gautas pajamas turėsite deklaruoti kiekvienais metais pateikiant pajamų deklaraciją VMI už praėjusius mokestinius metus.
 
Mokesčiai, kuriuos turėsite sumokėti vykdant individualią veiklą pagal pažymą:
 
•    Gyventojų pajamų mokestis (GPM). Šio mokesčio dydis priklauso nuo to, koks buvo jūsų metinis pelnas, t.y. kokia suma liko jums iš pajamų išminusavus išlaidas. Jeigu metinis pelnas neviršijo 20 000 Eur, GPM jums reikės sumokėti 5% nuo gauto pelno.
Kai metinis pelnas viršija 20000 Eur, GPM dydis atitinkamai didėja nuo 5% iki 15%, o kai individualios veiklos metinis pelnas pasiekia 35000 Eur sumą, taikomas 15% GPM tarifas.
•    Valstybinio socialinio draudimo įmokos (VSD). Šis mokestis kiekvienais metais kinta, o informaciją apie tai teikia Sodra. Šiuo metu įmokos tarifas yra 12,52% nuo 90% pajamų. Tikslius paskaičiavimus kasmet galite rasti prisijungę prie Sodra savitarnos puslapio gyventojams.
•    Privalomas sveikatos draudimas (PSD). Savarankiškai dirbantys asmenys PSD įmoką turi sumokėti sodrai už kiekvieną mėnesį. Įmokos dydis yra 6,98% nuo minimalios mėnesinės algos (MMA). Šiuo metu MMA Lietuvoje yra 730 eur, tad PSD mėnesio įmokos dydis yra 6,98% x 730 = 50,95 eur.
•    Priklausomai nuo pajamų dydžio ir prekių įsigijimų iš Europos Sąjungos šalių bei paslaugų, kurių suteikimo vieta laikoma Lietuva, įsigijimo iš užsienio šalyse įsikūrusių asmenų, gali atsirasti prievolė mokėti PVM. Daugiau informacijos apie tai galite rasti VMI svetainėje.

Vykdant individualią veiklą ar dirbant su verslo liudijimu, būtina kiekvienam klientui už suteiktą paslaugą ar parduotą prekę išrašyti sąskaitą faktūrą.
 
Tam kad sąskaitų faktūrų išrašymas neužimtų daug laiko, kad sąskaitų administravimas taptų paprastas, o pajamų deklaravimas dar lengvesnis, rekomenduojame naudotis sąskaitos.lt sąskaitų kūrimo ir administravimo įrankiu, kuris atliks visą nuobodų ir daug laiko užimantį sąskaitų išrašymo darbą už jus, o jūs galėsite sutelkti visą dėmesį į savo vykdomą veiklą.
 
Jeigu turite papildomų klausimų - parašykite mums ir mes mielai jums atsakysime!
Norite pradėti?
Jau turite Saskaitos.lt paskyrą? Prisijunkite.
Pradėti dabar