9.00 - 17.00 val.
Gyva (atsijungę)
   
Dirbantieji savarankiškai ne tik turi pasirūpinti savo veiklos apskaita, tačiau ir susimokėti mokesčius. Tačiau šioje vietoje viskas pakankamai paprasta bei aišku, kadangi yra trys pagrindiniai mokesčiai, kurių svarbu nepamiršti. Tai būtų privalomasis sveikatos draudimas (PSD), gyventojo pajamų mokestis (GPM) ir valstybinis socialinis draudimas (VDS).

Gyventojų pajamų mokestis – mokamas kartą per metus

Šį mokestį turi mokėti visi savarankiškai dirbantys gyventojai nuo pajamų, gautų Lietuvoje. Tiesa, jo dydis priklauso nuo veiklos rūšies. 15% turi mokėti visi laisvųjų profesijų atstovai, pavyzdžiui, advokatai, psichologai, dizaineriai architektai ir kiti. Tuo tarpu kiti pagal individualią veiklą dirbantys asmenys mokės 5% dydžio GPM. Taigi, viskas priklausys nuo pasirinktos veiklos rūšies. O tuomet dėl tikslaus mokesčio dydžio galima pasitikslinti susisiekus su Statistikos departamentu.
 

Privalomasis sveikatos draudimas – kiekvieną mėnesį arba kartą per metus (išimtiniai atvejai)

Šis mokestis suteikia galimybę nemokamai naudotis medicininėmis paslaugomis. Ir iš esmės jis yra visos Lietuvos sveikatos sistemos dalis, kuri paremta privalomuoju sveikatos draudimu ir gydymu, finansuojamu šiomis surinktomis lėšomis.
 
Nepriklausomai nuo gaunamų pajamų dydžio, kiekvieną mėnesį reikia mokėti 9% nuo minimalios mėnesinės algos siekiančias įmokas, kitu atveju draudimas prarandamas trims mėnesiams. Ir tuomet už medicinines paslaugas teks atsiskaityti savomis lėšomis. Tačiau išimtis taikoma tiems, už kuriuos jau yra mokamas PSD, pavyzdžiui, studentams, dirbantiems pagal darbo sutartį, pensininkams ar neįgaliesiems. Tokiu atveju kas mėnesį įmokų mokėti nereikės. Bet dėl konkretaus atvejo vertėtų pasitikslinti susisiekus su Mokesčių informacijos centru.
 

Valstybinis socialinis draudimas – sumokamas kartą metuose

Šis mokestis mokamas užsitikrinti, jog ateityje būtų skirta senatvės ar kitos rūšies pensija, bedarbio pašalpa. VSD įmokos dydis yra 28,5%, jeigu dirbantysis nedalyvauja papildomame pensijų kaupime. Tiesa, tiek PSD, tiek ir VSD mokamas nuo 50% apmokestinamųjų pajamų gautų iš individualios veiklos.
 
Ir nors visi šie mokesčiai bei įmokų dydžiai gali atrodyti painiai, tačiau šiomis dienomis galima pasinaudoti specialiomis skaičiuoklėmis, kurios įvedus pagrindinę informaciją automatiškai apskaičiuos mokėtiną sumą.
Susijusios naujienos
Susipažinkite su kitomis naudingomis naujienomis
Tai svarbus dokumentas tiek verslui, tiek finansinei apskaitai. Sąskaita faktūra turėtų būti išduodama kiekvieną kartą, kai vyksta prekių pardavimas ar paslaugų teikimas, ir ji padeda užtikrinti aiškią komunikaciją tarp šalių ir atitinkamą mokėjimų t...
2023-08-25
Taigi, svarbiausi aspektai, ką reikėtų žinoti prieš pradedant veiklą, ...
2022-10-14
Individuali veikla, kas tai? Individuali veikla gali būti labai įvai...
2023-05-24
Norite pradėti?
Jau turite Saskaitos.lt paskyrą? Prisijunkite.
Pradėti dabar