info@saskaitos.lt
Gyva pagalba
Dirbame: I-V, 9-17 val.

Naujienos

Sulaukus senatvės pensinio amžiaus ir turint bent 15 metų socialinio pensijų draudimo stažą, asmuo gali kreiptis į Sodrą dėl senatvės pensijos.

 

Iš ko susideda senatvės pensija? 

 

Senatvės pensija susideda iš dviejų dalių - bendrosios ir individualiosios pensijos.

 

Bendroji pensijos dalis

 

Ką turite žinoti apie bendrąją pensijos dalį? Visų pirma tai, jog ji priklauso nuo to, koks yra asmens įgytas pensijų socialinio draudimo stažas ir bazinės pensijos dydis tuomet, kai asmuo išeina į pensiją. Bazinis pensijos dydis yra indeksuojamas kiekvienais metais. Tuo tarpu stažo metai yra skaičiuojami pagal tai, kiek asmuo (arba darbdavys) sumoka pensijų socialinio draudimo įmokų. Jos yra skaičiuojamos nuo atlyginimo ar pajamų vertės, ne mažesnės nei tų metų nustatytas minimalus mėnesio atlyginimas. Jei sumokama mažiau, tuomet įgyjama ne pilna, o proporcinga dalis metų stažo. Atkreipkite dėmesį į tai, jog asmuo, norintis gauti pensiją, turi turėti bent 15 metų minimalų stažą. Būtinasis stažas senatvės pensijai yra didinamas per metus po pusę metų, kol 2027 metais bus būtinasis stažas bus 35 metai. Žinoma, į stažą yra įskaitomas ne tik darbingasis laikotarpis, bet ir motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ligos, profesinės reabilitacijos, taip pat ir nedarbo, dalinio darbo ir netekto darbingumo socialinio draudimo išmokos.

 

Individualioji pensijos dalis

 

Prie bazinės pensijos dalies yra pridedama individualioji pensijos dalis, kuri priklauso nuo to, kokia yra asmens įgytos pensijos apskaitos taškų suma ir apskaitos taško vertė tuomet, kai asmuo išeina į pensiją. Apskaitos vieneto (taško) vertė yra indeksuojama kiekvienais metais. Taškas įgyjamas tuomet, kai asmuo (arba darbdavys) sumoka pensijų draudimo įmokas, kurių vertė yra ne mažesnė nei tais metais nustatyto vidutinio darbo užmokesčio. Jei sumokama mažesnė suma, tuomet įgyjama tik dalis taško. Jei sumokama daugiau, galima sukaupti didesnį taškų kiekį. Tiesa, per metus maksimali taškų suma negali viršyti 5. Kai apskaičiuojami taškai, atsižvelgiama ir į laikotarpį, kai asmuo turėjo tam tikras socialinio draudimo išmokas, pavyzdžiui, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ligos, profesinės reabilitacijos ar dalinio darbo.

Susijusios naujienos
Susipažinkite su kitomis naudingomis naujienomis
Tokios situacijos neretai pasitaiko ne tik pradedantiems ir kol kas nepatyrusiems verslininkams, bet ir tiems, kurie teikiamomis paslaugomis užsiima ilgą laiką. Deja, bet atpažinti nesąžiningą pirkėją labai sudėtinga. Todėl neretai praverčia išrašyti...
2022-10-19
Tai puikus būdas, kaip pradėti dirbti sau be jokios rizikos. Jei verslo idėja ne...
2022-10-19
Kaip turi atrodyti sąskaita-faktūra? Nėra vieno šablono, pagal kurį visi ...
2022-10-19
Norite pradėti?
Jau turite Saskaitos.lt paskyrą? Prisijunkite.
Pradėti dabar