9.00 - 17.00 val.
Gyva (atsijungę)
   
Pradedantiems dirbti savarankiškai būtent ši dalis kelia daugiausiai klausimų. Neretai atrodo, jog apskaita yra pakankamai sudėtinga, tačiau iš tikrųjų viskas gerokai paprasčiau. Tiesa, reikėtų žinoti kelis pagrindinius aspektus, kurie bus svarbūs. Todėl tiek sąskaita faktūra, tiek ir pajamų išlaidų žurnalas ar netgi PVM mokėtojo sąvokos neturėtų būti svetimos.

Kaip pildomas pajamų išlaidų žurnalas?

Tai vienas iš svarbiausių apskaitos dokumentų užsiimantiems savarankiška veikla. Jame turi būti užfiksuotos tiek pajamos, tiek ir patiriamos išlaidos. Tiesa, pastarosios dalies pildyti nebūtina tuomet, kai pasirenkama 30% nuo gautų pajamų laikyti kaip išlaidas. Jų kažkaip pagrįsti nereikia. Tačiau reikėtų įsivertinti dar veiklos pradžioje, kiek iš tikrųjų patiriate išlaidų. Ir, jeigu šis skaičius didesnis, negu minėtieji 30%, tuomet geriau fiksuoti informaciją. Kadangi nuo to priklausys ir mokesčių dydis.
 
Nepriklausomai nuo to, šiame žurnale pajamos turėtų būti užfiksuotos visuomet. Tik vienu atveju jos bus fiksuojamos tuomet, kai buvo gautas apmokėjimas – pagal pinigų apskaitos principą, o kitu atveju, kai buvo suteiktos paslaugos – pagal kaupimo principą. Antrasis variantas galioja PVM mokėtojams.
 

Ar privaloma ir kada reikės registruotis PVM mokėtoju?

To daryti tikrai nėra būtina. Aišku, yra du pagrindiniai kriterijai, dėl kurių jau teks registruotis bei tapti PVM mokėtoju. Jeigu pajamos per pastaruosius 12 mėnesių viršija 45 tūkstančius Eurų ir jeigu veikloje naudojamas ilgalaikis turtas. Kas pasitaiko tikrai nedažnai. Todėl įprastu atveju, jeigu veikla neatneš tiek pajamų ir neplanuojate naudoti asmeninio turto, apie tai galvoti nereikėtų. Kadangi tai tik papildomi niuansai, į kuriuos taip pat reikėtų įsigilinti. Tuomet keičiasi ir pati apskaita.
 

Sąskaita faktūra – pagrindinis atsiskaitymo dokumentas

Labai retais atvejais individualioje veikloje naudojamas kasos aparatas. Todėl dokumentas, patvirtinantis paslaugų suteikimą ar pardavimą, bus sąskaita faktūrą. Kurią galima išrašyti tiek pasinaudojant specialiomis programomis, tiek ir savarankiškai laisva forma. Tiesa, labai svarbu, jog šiame dokumente būtų visa reikiama informacija:
•    Pavadinimas, kas įprastai bus tiesiog „Sąskaita faktūra“
•    Serija bei numeris. Tai dviejų arba daugiau raidžių kombinacija ir iš eilės kiekvienoje sąskaitoje numeruojama seka. Galima pradėti, pavyzdžiui, nuo AA0001 ir taip tęsti toliau
•    Individualios veiklos pažymos numeris, kas atitiks pardavėjo kodą
•    Išrašymo data
•    Prekės, parduoto turo ar suteiktos paslaugos pavadinimas, kaina
•    Vardas, pavardė ir parašas
 
Lygiai tokia pati informacija pateikiama ir apie pirkėją. Tiesa, vietoj individualios veiklos pažymos numerio dažnu atveju bus įmonės kodas, jeigu tai ne asmuo, o juridinis vienetas.
Susijusios naujienos
Susipažinkite su kitomis naudingomis naujienomis
Kai vilioja žema kaina Finansinis aspektas yra svarbus kiekvienam. Tačiau renkantis tai tikrai neturėtų būti pagrindinis kriterijus. Nors neretai taip nutinka ir ypatingai tai būdinga prastiems klientams. Kadangi jiems nėra svarbu, kiek teks praleis...
2022-10-07
Kasos pajamų orderis yra finansinis dokumentas, kurį išduoda pardavėja...
2023-05-30
Norite pradėti?
Jau turite Saskaitos.lt paskyrą? Prisijunkite.
Pradėti dabar